Inny Świat

Projekty

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi projektami i zapraszamy do ich udziału. Dokładamy wszelkich starań aby jak najbardziej zaspokoić Państwa Potrzeby. 

 
 
 
 

Festyn Profilaktyczny Rodzina to siła. W Szkole Podstawowej w Studziankach Dzień Dziecka był prawdziwym świętem radości i zabawy. Uczniowie mieli okazję doświadczyć niezapomnianych atrakcji, które sprawiły, że ten dzień na długo zostanie w ich pamięci. Szkoła zamieniła się w kolorowy plac zabaw, gdzie wśród głównych atrakcji znalazły się ogromne bańki mydlane, tworzące tęczowe refleksy na letnim niebie. Dzieci miały również okazję do wyrażenia swojej kreatywności poprzez malowanie twarzy i nakładanie brokatowych tatuaży, tworzenie bransoletek. Nie zabrakło również emocji i edukacji – uczniowie mogli spotkać się z gośćmi z ochotniczej straży pożarnej oraz policji, którzy przybliżyli im swoją codzienną pracę i zadania. To była świetna okazja do nauki o bezpieczeństwie i roli służb w społeczeństwie. Dla wielu największą frajdą były dmuchańce, które dostarczały dzieciom mnóstwo radości i aktywności fizycznej. Aby osłodzić dzień, nie mogło zabraknąć waty cukrowej, która była wisienką na torcie tego wyjątkowego dnia. Dopełnieniem atrakcji było przedstawienie ” Rzepka” w wykonaniu naszych nauczycieli. 

Dnia 7.06.2024 odbyło się spotkanie autorskie z Darią Szydłowską pisarką białoruską. Pani Daria pokazął dzieciom jak powstawała jej książka od etapu szkicu aż do jej druku. Przedstawiła bohaterów książki i opowiedziała ską wziął się pomysł na napisanie tej bajki. Każde dziecko otrzymało książkę. 

Zajęcia uczą, empatii i szacunku do innych. Ważnym aspektem jest odniesienie się do wartości jakimi są: kultura, dobre słowo, otwartość na innych. Dodatkowo zajęcia pokazują jak sobie radzić w trudnych sytuacjach.  

Zapraszamy do udziału w projekcie "Kształtowanie umiejętności społecznych".

I Festiwal Tańca Przedszkolaków

Cele Projektu:

– edukacja kulturalna mieszkańców,
– otwarcie na kulturę,
– integracja środowisk kulturalnych
– promowanie tańca jako jednej z dziedzin kultury
– uwrażliwienie na kulturę
– ułatwienie dostępu do działań kulturalnych

Zadanie będzie polegało na zorganizowaniu festiwalu tańca dla Białostockich przedszkoli. Przedszkola będą musiały przygotować występ taneczny. Zgłaszać się do festiwalu będą za pomocą kart zgłoszeniowych będą miały miesiąc na przygotowanie występu na festiwal. Festiwal odbędzie się w czerwcu na Placu Miejskim. Uczestnicy zostaną podzieleni na 3 kategorie: 3, 4 i 5 latki. Każde przedszkole może wytypować dzieci tylko do jednej wybranej kategorii. Za udział w festiwalu przedszkola otrzymają za 3 pierwsze miejsca bony na zakupy materiałów edukacyjnych dla dzieci. pozostałe przedszkola otrzymają także upominki w postaci gadżetów reklamowych, Po festiwalu dzieci będą mogły skorzystać ze stoisk zabawowych i wziąć udział w Festynie Rodzinnym. 

Projekt dofinasowany z budżetu Miasta Białystok. 

 

Mobilny Ośrodek Działań Kulturalnych

Zadanie będzie polegało  na prowadzeniu cyklu spotkań osiedlowych w czasie wakacji dla mieszkańców osiedla TBS oraz Osiedla Tysiąclecia. Będzie to Mobilny Ośrodek Działań Kulturalnych. Zależy nam na tym aby kultura była ogólnodostępna tam gdzie odczuwalny jest jej deficyt. Raz w tygodniu na boisku i placu zieleni na osiedlu TBS będzie przyjeżdżał Mobilny ośrodek działań kulturalnych gdzie będą się działy rzeczy niezwykłe. w sumie zaplanowaliśmy 6 spotkań po 3 na każdym osiedlu ( prowadzić będzie 3 animatorów).   Działania będą prowadzone w godzinach 10-13. W ramach spotkań Mobilnego Ośrodka planujemy
I spotkanie
– zabawy z chustą animacyjną
– tańce integracyjne
– konkursy i zabawy animacyjne
– figurki gipsowe – malowanie
– stoisko dużych gier
– stoisko dla maluchów
II spotkanie
– stoisko żonglerki cyrkowej
– zabawy z tunelem animacyjnym i matą animacyjną
– malowanie na torbach i koszulkach
– animacje zabawy i konkursy
– stoisko dużych gier
– stoisko dla maluchów
III spotkanie
– Gry logiczne i planszowe
– Stoisko dla najmłodszych dzieci
– stoisko dużych gier
– balonowe animacje
-malowanie twarzy
– konkursy, zabawy aniamcje,

Projekt dofinasowany z budżetu Miasta Białystok

Aktywne Wakacje

Zadanie zakłada przeprowadzenie cyklu warsztatów dla dzieci i mieszkańców z osiedla skorupy tak zwiększyć ich aktywność w okresie wakacji. Wakacje są trudnym okresem dla rodziców, gdyż dzieci nie chodzą do szkoły a wysłanie dziecka na kolonie wiąże się z dość sporymi kosztami.

Przeprowadziliśmy konsultacje z rodzicami z osiedla Skorupy odnośnie ich potrzeb. Zapytanie o potrzeby mieszkańców złożono poprzez facebook w grupie Białostockie wsparcie Rodzicielskie. Na post odpowiedziało 73 osoby z czego 65 z osiedla Skorupy. Okazało się, że zapotrzebowanie na tym osiedlu jest ogromne bo nie ma żadnych aktywności dla dzieci ani dla dorosłych. Najbardziej pożądane są warsztaty dla maluchów do lat 3. Zajęcia wspólne dla rodziców z dziećmi oraz zwyczajne miejsce gdzie można przyjść wypić kawę, gdzie mogą spotkać się mamy i porozmawiać o potrzebach, gdzie mogą przyjść osoby starsze by spędzić czas. W dyskusji udział wzięli także mieszkańcy innych osiedli, którzy uważają to za świetną inicjatywę i pytali o możliwość takich zajęć na innych osiedlach. Świadczy to o wciąż rosnącej potrzebie zajęć dla dzieci i rodziców, które będą bezpłatne. Wciąż brakuje miejsc spotkań mieszkańców innych niż bary i restauracje. Potrzeby okazały się znacznie większe niż nam się wydawało, brakuje także warsztatów dla mam jak np. chusto noszenie, zumba , warsztatów dla seniorów, zajęcia sensoryczne. Nie jesteśmy jednak w stanie odpowiedzieć na wszystkie potrzeby. Dlatego wspólnie z mieszkańcami wypracowaliśmy te najbardziej istotne. Propozycja naszych działań jest wypracowana w kontakcie z mieszkańcami i odpowiada tylko i wyłącznie na ich potrzeby. Są już deklaracje uczestnictwa w działaniach.

W planach mamy przeprowadzenie 40 godzin spotkań w okresie od lipca do sierpnia 2018 roku. Będą to m.in.

– zajęcia muzyczno- ruchowe dla rodziców z dziećmi do lat 3 – 15 godzin spotkań ( będą to zajęcia dla rodziców z małymi dziećmi będą miały charakter zajęć animacyjno- ruchowych z elementami umuzykalniącymi i rytmicznymi oraz zabawami na poznawanie kolorów, kształtów oraz nazw zwierzat roślin. Itp. w zajęciach uczestniczyć będzie 15 rodziców i 15 dzieci.

– zajęcia kreatywne dla dzieci np. tworzenie magnesów na lodówkę, tworzenie świec żelowych, doświadczenia i eksperymenty itp. 15 godzin spotkań. W zajęciach udział weźmie 25 dzieci. Będą prowadzone zajęcia kreatywne jak i eksperymenty i doświadczenia. Te warsztaty kierowane są do dzieci w wieku 7-10 lat.

– sąsiedzkie spotkania czyli wspólne biesiadowanie przy kawie -6 godzin spotkań będą to spotkania na które przychodzimy z własnym koszyczkiem, będą to spotkania gdzie mogą przyjść mieszkańcy osiedla i wspólnie spędzić czas nasi animatorzy zapewnią oprawę muzyczną, dobrą książkę i animacje podczas trwania spotkania. – impreza przeznaczona dla seniorów, osób starszych, rodzin z dziećmi, Na spotkania mieszkańcy przynosić będą zrobione przez siebie smakołyki. Dodatkowo planujemy robisz te spotkania jako wieczorki tematyczne, z książką, tu każdy przynosi ulubioną książkę, lata 80 tu wspominamy lata 80 zdjęcia opowieści itp. tematy zostaną ustalone po ustaleniu terminów spotkań.

– warsztaty kulinarne dla rodziców z dziećmi- 4 godziny spotkań grupa wiekowa dzieci 3-5 lat. Będą to bajkowe warsztaty kulinarne np. minionkowe banany, wspaniałe babeczki myszki miki itp. działania będą połączone z animacją.

Wszystkie zajęcia odbywać się będą przy ulicy Baranowickiej 21 gdzie obecnie siedzibę ma firma Inny Świat a od sierpnia świetlica będzie wynajmowana przez naszą Fundację. Lokal ma powierzchnię 130 m2 posiada zaplecze kuchenne oraz wc. Jest klimatyzowany. Posiadamy, stoły, ławki, składane krzesełka. Sala wyposażona jest w mini ściankę wspinaczkową i basen z piłeczkami. Po każdych zajęciach dzieci będą mogły pobawić się swobodnie pod opieką rodziców. Posiadamy sprzęty animacyjne niezbędne do realizacji zadania. Potrzebujemy tylko zakupić materiały zużywalne takie jak materiały plastyczne czy artykuły spożywcze.

Osoby zostaną poinformowane o wydarzeniu poprzez portale społecznościowe.

Zajęcia prowadzić będą wykwalifikowane osoby- Marta Felińska animator 10 lat stażu, wychowawca i kierownik wypoczynku dzieci i młodzieży – 8 lat staż, trener animacji, autor i prowadzący zajęcia dla rodziców i małych dzieci- 3 lata staż, instruktor zajęć cyrkowych, wychowawca podwórkowy, wodzirej, konferansjer. 

Projekt Dofinansowany z budżetu Miasta Białystok 

 

Pracownia Aktywności Lokalnej Osiedla Skorupy

Projekt zakłada prowadzenie coś w rodzaju pracowni- centrum aktywności mieszkańców. Proponujemy cykl Warsztatów dla mieszkańców oraz spotkania osiedlowe dla seniorów, aby wspólnie pracować nad potrzebami mieszkańców. Chcemy też otworzyć w mieszkańcach osiedla potencjał do działania tworząc klub lokalnych liderów. Będziemy spotykać się cyklicznie i zachęcać mieszkańców do pracy na rzecz swojego osiedla aby żyło im się lepiej. chcemy też wszczepić idee wolontariatu. w sumie przeprowadzimy 90 godzin spotkań. Proponowane aktywności: – warsztaty dla dzieci ( warsztaty artystyczno- plastyczne) 15 godzin działanie skierowane do dzieci w wieku 6-9 lat, będą to zajęcia kreatywne np. tworzenie świec żelowych, magnesy na lodówkę, ramki do zdjęć mydełka i inne. grupa 20 dzieci – warsztaty dla lokalnych liderów ( pozyskiwanie funduszy, pisanie projektów itp.) 10 godzin przeprowadzi specjalista w tej dziedzinie grupa 20 osób – spotkania seniorów- spotkania tematyczne * spotkania kulinarne wymieniamy się przepisami, tworzymy wspólnie posiłek, porozmawiajmy o ogrodnictwie- czyli co wiem o kwiatkach roślinach itp., 20 godzin – zajęcia muzyczno- ruchowe dla rodziców z małymi dziećmi 15 godzin zajęcia będą miały charakter animacyjno ruchowy oraz rozwojowy. max 15 rodziców i dzieci – zumba dla kobiet , 15 godzin mamy będą mogły oddać się zajęciom zumby a w tym czasie dziećmi zaopiekują się doświadczeni animatorzy. 15 kobiet i dzieci – spotkania i obywatelskie 10 godzin na tych spotkaniach przy kawie i ciastkach będziemy rozmawiać o potrzebach lokalnych, o zainteresowaniach mieszkańców oraz ich umiejętnościach oraz jak mogą one wpłynąć na rozwój lokalny. – spotkanie dla osób które chcą rozpocząć przygodę z wolontariatem 5h – prowadzone przez specjalistę w tej dziedzinie Rekrutacja będzie się odbywała telefonicznie lub w biurze projektu trzy razy w tygodniu w godzinach 14.00-17.00 zgłoszeni przyjmować też będziemy mailowo. Zajmie się tym asystentka projektu. Na każdym spotkaniu będzie prowadzona lista obecności oraz dokumentacja fotograficzne Podczas kawiarenek będziemy spotykać się przy kawie i ciastku i omawiać ważne problemy osiedla i tworzyć pomysły do ich rozwiązania. Wszystkie aktywności będą dla mieszkańców bezpłatne. Osiedle Skorupy nie posiada Rady Osiedla, żadnej świetlicy osiedlowej z wyjątkiem Eleosu- ale jest to już na osiedlu Dojlidy i nie obejmuje swym działaniem wszystkich mieszkańców. Brak miejsca gdzie mieszkańcy mogli by spędzać czas. Nasza sala posiada 100 m 2 jest klimatyzowana i wyposażona jest we wszystkie sprzęty techniczne niezbędne do realizacji zadania, posiada zaplecze kuchenne oraz wc. ul. Baranowicka jest pustynią kulturalną nie odbywają się tu żadne wydarzenia kulturalno- edukacyjne. Mieszkańcy nie znają możliwości rozwoju swojego osiedla, sposobów na pozyskanie funduszy na zwiększenie aktywności mieszkańców. Chcemy podnieść świadomość mieszkańców i umożliwić ich aktywny udział w tworzeniu wydarzeń oraz pobudzić ich do działania na rzecz swojego osiedla.
Cel realizacji zadania
Celem realizacji zadania jest zaspokojenie potrzeb mieszkańców Osiedla Skorupy a także wzrost aktywności lokalnej mieszkańców oraz propagowanie idei wolontariatu. Cele szczegółowe: – wzrost świadomości społecznej mieszkańców – integracja społeczna – zacieśnienie więzi rodzinnych – ukazanie możliwości stworzenia miejsca przyjaznego mieszkańcom

Miejsce realizacji zadania
Zajęcia będą realizowane na terenie Białegostoku ul. Baranowicka 21. Zostanie udostępniony nieodpłatnie na potrzeby realizacji projektu.

Projekt dofinansowany z budżetu Miasta Białystok 

Zapraszamy na zajęcia w ramach projektu:

-muzyczno- ruchowe dla dzieci do lat 3 wraz z rodzicami w każdy czwartek o 17.00 

– plastyczno-kreatywne poniedziałek 17.00 

– zajęcia dla seniorów – czwartek 14.00 

– zumba dla mam poniedziałek i czwartek 19.00 

Spotkania otwarte: 

– 7.10.2018- czytanie na dywanie 

-20.10.2018 – Wieńce nagrobne godzin 11-14 

27.10.2018- 17.00-19.00 Impreza Halloweeen 

 

 1. Pracownia Aktywności  Lokalnej Osiedla Skorupy 
Zapraszamy na zajęcia:
– taneczne dla dzieci od 6 do 10 lat w każdy wtorek o 17.00
-sensoryczne dla rodziców i dzieci do lat 4 w każdy piątek o 17.00
– zumba dla kobiet ( istnieje możliwość przyprowadzenia dzieci na zajęcia) wtorki i czwartki 19.00

Dodatkowo zaplanowaliśmy spotkanie otwarte Gry logiczne oraz festyn rodzinny na Osiedlu Skorupy. Projekt realizowany będzie od kwietnia do grudnia 2019 

Zapraszamy do zapisów. Decyduje kolejność zgłoszeń. 

Projekt dofinansowany z budżetu Miasta Białystok

 

Białystok Moje Miasto

       Zapraszamy dzieci w wieku 6-12 lat do udziału w projekcie Białystok Moje Miasto. Projekt zakłada zajęcia fotograficzne- relacja fotograficzna najciekawszy miejsc Białegostoku widziane oczami dzieci. 

– dodatkowo dzieci wezmę udział w zajęciach w zajęciach teatralno – muzycznych i opracują ktrótkie wystąpienie podczas wystawy prac. 

        Zapraszamy chętne dzieci z osiedla Skorupy do udziału w konkursie plastycznym Moje Miasto Białystok. Prace w formacie A3 lub A4 dostarczmy do siedziby Fundacji ul. Baranowicka 21 w godzinach 9.00-15.00 lub wtorek i piątek od 16.00 do 19.00 

Zajęcia odbywają się w w każdą środę czwartek i piątek od 16.00 do 19.00 a w okresie od 22- do 1 lipca od 9.00 do 15.00 

Zapisy telefonicznie 535952291

Projekt dofinansowany z Budżetu Miasta Białystok.  

Fotorelacja z wydarzenia juz niebawem. 

Dnia 5 lipca o godzinie 15.00 zapraszamy Państwa na wystawę fotograficzną Moje Miasto Białystok a także krótkie wystąpienie dzieci. Nie może Was zabraknąć

Kreatywne Wakacje Na Osiedlu Skorupy

Zapraszamy dzieci z Osiedla Skorupy na półkolonie dofinasowane z budżetu Miasta Białystok. 

Program:

7.00-9.00 Zbiórka zabawy integracyjne 

9.00-13.00 zajęcia warsztatowe wedle porządku dziennego

13.00-14.00 obiad ( bar okienko Kawiarnia w Starym Kinie Syrena) 

14.00-15.00- powrót do siedziby 

15.30-17.00 zajecia warsztatowe – oczekiwanie na odbiory 

Dzieci maja zapewnione, ubezpieczenie NNW drugie śniadanie, obiad i podwieczorek. 

W programie tygodniowym:

– zajęcia surviwalowe- z mapami kompasami itp, 

– ognisko i piknik integracyjny, 

– warsztaty iluzjonistyczne 

– warsztaty kreatywne – las w słoiku, mydełka glicerynowe itp. 

– gry logiczne i stolikowe 

– zajęcia taneczne i sportowe 

ilość dzieci w grupie 15- zapewniony 1 wychowawca oraz wolontariusz. 

Za półkolonie dzieci z osiedla Skorupy 100 zł osoba turnus z pozostałych osiedli opłata 220 zł. 

Papisy kierujemy tylko i wyłącznie na adres mailowy: biuro@innyswiat.bialystok.pl podając imię i nazwisko oraz pesel dziecka a także pobieramy kartę kwalifikacyjną ze strony, którą należy wypełnić i dostarczyć na 5 dni przed rozpoczęciem turnusu. Dzieci, które posiadają orzeczenie maja obowiązek dołączyć ksero do karty.

Opłat dokonujemy na konto Fundacji Inny Świat Rodziny 90 1090 2587 0000 0001 3002 4056  podając imię nazwisko i datę turnusu. 

Turnusy dofinansowane:

1-5 lipca 2019

15-19 lipca 2019 

22-26 lipca 2019 

5-9 sierpnia 2019 

12-16 sierpnia 2019 

19-23 sierpnia 2019 

Projekt współfinsowany z Budżetu Miasta Białystok 

                                                                      KREATYWNY KLUB SENIORA

Fundacja Inny Świat Rodziny Zaprasza na Zajęcia: 

– zajęcia plastyczno-kreatywne, będziemy tworzyć, mydła, świece ozdobne, las w słoiku, ozdabiać rzeczy techniką decoupage i wiele innych,

– Warsztaty z zakresu stylu i pielęgnacji urody osób 60+, a także nauka podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych twarzy oraz stóp i dłoni, tworzone będą naturalne kosmetyki

Zajęcia ruchowe z elementami tańców integracyjnych Zajęcia te obejmują zarówno gimnastykę, jak też ruch przy muzyce,ćwiczenia na zdrowy kręgosłup.

-Warsztaty z zakresu dietetyki i zdrowego odżywiania,-Pokazanie beneficjentom korzystnego wpływu diety na ich organizm poprzez wdrażanie do jadłospisów i akceptowanie zdrowotnych zaleceń dietetycznych dla osób starszych np. konieczność obniżenia kaloryczności pokarmów, ograniczenia tłuszczów zwierzęcych, mięsa, węglowodanów prostych, zwiększenia spożywania owoców, warzyw;

– wyjście do Muzeum 

– wyjście do Teatru dramatycznego

– Spotkanie Andrzejkowe

– Warsztaty świąteczne – beneficjenci zaproszą mieszkańców Osiedla Skorupy na warsztaty tworzenia ozdób i stroików Świątecznych

 

 

Bieg po zdrowie

Bieg po zdrowie to kolejny projekt realizowany przez Fundację Inny Świat Rodziny dofinansowany z budżetu Miasta Białystok.

Czas epidemii jest trudnym czasem dla każdego z nas. Szczególnie w tym czasie ważne jest zachowanie dobrej kondycji fizycznej i psychicznej. Chcielibyśmy aby zdrowie psychiczne postawić na pierwszym miejscu a jednocześnie zadbać o aktywność fizyczną. Podczas trwającej epidemii i zwiększonej izolacji mieszkańcy osiedla Tysiąclecia i Pietrasze zgłaszali złą kondycje psychiczną ze względu na brak spotkań i komunikacji z przyjaciółmi i sąsiadami z osiedla.

Dlatego chcemy zaproponować aktywność na świeżym powietrzu.

Pierwszy bieg odbył się w marcu i był to bieg Wielkanocny .

Kolejny bieg odbędzie się z okazji Dnia Matki.

W każdym biegu do zrealizowania są 4 punkty.

W biegu Wielkanocnym były to:

 • rebus Wielkanocny
 • rozpalenie mini ogniska za pomocą krzesiwa
 • zadanie na logiczne myślenie 
 • tworzenie ozdoby WIELKANOCNEJ

W biegu z okazji Dnia Matki zaplanowano:

 • tworzenie ozdoby dla mamy
 • zawody sprawnościowe takie jak:
 • strzelanie z łuku
 • rzuty do celu
 • rozpalanie ogniska krzesiwem

Zaplanowano udział 8 rodzin w każdym biegu zakładamy po 5 osób na rodzinę w sumie w dwóch biegach udział weźmie 80 osób po 40 w każdym biegu x 2 osiedla razem 160 osób.

Rodziny będą startowały z określonego punktu w 30 minutowych odstępach czasu tak aby zachować bezpieczny dystans. W sumie jeden bieg wraz z przygotowaniem potrwa 5h.

Zgłoszenia do udziału w Biegu po zdrowie przyjmujemy drogą mailową po ustaleniu daty organizacji biegu i ogłoszeniu jej w mediach społecznościowych.

Bieg z okazji Dnia Matki zaplanowany jest na dzień:

15.05.2021 r. (sobota)

Miejsce: Las Zwierzyniecki

Bieg odbędzie się w godzinach: 13.00 do 17.00

adres e-mail: isr.fundacja@gmail.com

W związku z ograniczoną ilością miejsc o zapisaniu na listę decyduje kolejność zgłoszeń.

Miejsce realizacji:
Las Pietrasze, Rezerwat Las Zwierzyniecki 

Projekt jest dofinansowany z budżetu Miasta Białystok

Zdjęcia z Biegu po Zdrowie zrealizowanego w marcu.

Zdjęcia z Biegu z okazji Dnia Matki z 15.05.2021 r. Las Zwierzyniecki

Kształtowanie umiejętności społecznych

Projekt polega na prowadzeniu zajęć z zakresu kształtowania umiejętności społecznych w klasach 0 Szkoły Podstawowej

Proponowane tematy:

– mój Świat − dostrzeganie i akceptowanie podobieństw i różnic dotyczących wyglądu, zainteresowań, rodziny, sposobów wyrażania uczuć

– dziecko jako członek grupy rówieśniczej, poczucie bezpieczeństwa w grupie

 jak wyrażamy nasze uczucia? -moja rodzina więzi, struktura i znaczenie rodziny w życiu człowieka

– nasze osiedle wspólnota związana z miejscem zamieszkania, znaczenie domu rodzinnego

– nasi sąsiedzi różnorodność mieszkańców, problemy osób niepełnosprawnych -niesienie pomocy słabszym, starszym i niepełnosprawnym, empatia

– świętujmy razem- święta dziecięce – stroje, tradycje i zwyczaje wybranych kultur, tożsamość religijna i kulturowa. – akceptowanie poglądów, gustów i odmienności fizycznej innych

– jestem asertywny umiem wyrażać własne zdanie nie raniąc przy tym innych

różnorodność form aktywności i odpoczynku, –różnorodność językowa, komunikacja niewerbalna

 rozumienie odmienności ludzi i świata poprzez baśnie Praca plastyczna – Mój świat – moje spostrzeżenie

Odbędzie się 19 spotkań godzinnych w dwóch grupach dzieci 6 letnich w sumie 38 godzin spotkań. dla 40 dzieci.

Miejsce realizacji zadania
Szkoła Podstawowa nr 51 w Białymstoku

Grupa docelowa
– dzieci 6 lat

 • Dziecko sześcioletnie bardzo interesuje się światem i zjawiskami w nim zachodzącymi, uczy się skupiania uwagi, wzrasta jego wrażliwość na bodźce zewnętrzne i wewnętrzne, a ruchy stają się coraz bardziej skoordynowane i harmonijne.
 • Podejmowane w tym czasie działania wykazują cechy celowości i zorganizowania, a rozwój mowy umożliwia dziecku swobodne przekazywanie myśli, potrzeb oraz wyrażanie uczuć i emocji, które przeżywane są coraz bardziej świadomie.
 • Sześciolatek dojrzewa także emocjonalnie, stara się opanowywać swoje słowne i ruchowe reakcje oraz dostrzegać i rozumieć emocje innych ludzi, uczy się bycia członkiem grupy.
 • W tym czasie dzieci łączy nadal zabawa, a grupy łatwo rozwiązują się wraz z jej zakończeniem; i chociaż relacje koleżeńskie łączą dziecko najczęściej z najbliższym sąsiadem, są one formą kształtowania umiejętności współżycia zespołowego.
 • Pojawiają się pierwsze sympatie i antypatie, zaczyna się rywalizacja z kolegami, dziecko poznaje uczucia zazdrości i związane z odrzuceniem, a fakt iż dzieci nie zawsze podporządkowują się ogólnie przyjętym normom społecznym sprawia, że często staje się uczestnikiem konfliktów.
 • Grupa rówieśnicza umożliwia także dziecku uczenie się ról społecznych, jest ważnym źródłem informacji (nie zawsze tych akceptowanych przez dorosłych), a także sprzyja rozwojowi procesów identyfikacyjnych.
 • Dziecko coraz częściej używa zaimka „my”, utrwala nawiązywane więzi i powoli staje się rzeczywistym członkiem grupy, co ma ogromne znaczenie dla jego rozwoju emocjonalnego i społecznego, a dzięki temu, że wolne jest jeszcze od stereotypów, chętnie chłonie wiedzę i nabywa umiejętności w sposób naturalny i spontaniczny.

Na rzeczywiste funkcjonowanie sześciolatka i na jego rozwój społeczno-emocjonalny ma jednak wpływ kilka czynników:

sytuacja rodzinna dziecka

− jego stan psychofizyczny

− środowisko szkolne/przedszkolne.

Działania mają wprowadzić dzieci w szeroko rozumianą różnorodność, przełamywać etnocentryczny sposób myślenia i przygotować do życia w wielokulturowym świecie.

Naszym celem jest kształtowanie umiejętności społecznych (akceptowanie odmienności i otwartość na nią, współpraca w grupie) przy jednoczesnym poznawaniu siebie, swoich możliwości i ograniczeń, jako punktu wyjścia do poznania innych.

Jaka zmiana społeczna zostanie osiągnięta poprzez realizację zadania?

 zintegrowanie zespołu dzieci w oddziale przedszkolnym,

− rozwijanie umiejętności współpracy w grupie,

− kształtowanie kompetencji wielokulturowych,

− rozbudzanie szacunku dla odmienności i różnorodności,

− rozbudzanie empatii,

− wdrażanie do samodzielnego formułowania myśli, poglądów i rozwiązywania zadań,

− kształtowanie świadomego stosunku do obowiązków (m.in. kończenie rozpoczętej pracy, odrabianie pracy domowej)

— komentarz we wskazaniach metodycznych,

− rozwijanie kompetencji językowych dziecka (m.in. wzbogacanie słownictwa, dbałość o poprawność stylistyczną i gramatyczną wypowiedzi, wypowiadanie się na podany temat),

− doskonalenie percepcji słuchowo-wzrokowo-ruchowej, − doskonalenie koncentracji uwagi

Projekt jest dofinansowany z budżetu Miasta Białystok

Niezapomniane Wakacje

Zapraszamy do udziału w 2 Turnusach półkolonii letnich dofinansowanych z budżetu Miasta Białystok w następujących terminach 19-23 lipca oraz 2-6 sierpnia.

Zbiórki planowane są w Szkole Podstawowej nr 51 w Białymstoku oraz W Szkole Podstawowej nr 20 w Białymstoku. Pierwszeństwo udziału mają dzieci uczące się w tych szkołach.

Zaplanowano udział po 12 dzieci na każdy Turnus.

Propozycje:

– Wyjście do Jumper Parku

– Wyjście do Kina Helios

– Wyjście do Centrum Rozrywki “Lastag” na laserowy Paintball

– Wyjście na ściankę wspinaczkową ” Flash”

– Warsztaty plastyczno- kreatywne

Obiady będziemy jeść w Restauracji “Dąbrówka”.

Dzieci zostaną ubezpieczone.

Wszelka dokumentacja jak i spotkania z rodzicami w celu jej uzupełnienia będą się odbywały w lokalu przy ul. Świętojańskiej 19 w Białymstoku.

Miejsce realizacji zadania
Szkoła Podstawowa nr 51 oraz Szkoła Podstawowa 20 w Białymstoku

Grupa docelowa
dzieci w wieku 6-12 lat mieszkające w Białymstoku

Sposób rozwiązywania problemów/zaspokajania potrzeb grupy docelowej
Osiedle Wygoda jest miejscem pozbawionym działań kulturalnych i edukacyjnych. Rodzice pracują a w czasie ferii dzieci nie mają gdzie zostawić dzieci a oferty półkolonii są bardzo drogie i zwyczajnie rodziców na nie nie stać. Z naszą Fundacją dzieci z danych szkół będą mogły spędzić wakacje w sposób kreatywny i bezpieczny.

Zapisy przyjmujemy mailowo:

isr.fundacja@gmail.com

Ilość miejsc jest ograniczona w związku z tym decyduje kolejność zgłoszeń.

Jak już wcześniej wspomnieliśmy pierwszeństwo mają uczniowie ze Szkół Podstawowych Nr 51 i Nr 20 w Białymstoku.

Projekt jest dofinansowany z budżetu Miasta Białystok.

Bezpieczne i aktywne ferie

Zapraszamy do udziału w projekcie.

Kształtowanie umiejętności społecznych

Aktywne i kreatywne Osiedle Piaski

Kształtowanie umiejętności społecznych

Projekt odbywał się w 3 Białostockich przedszkolach. Zajęcia zawierały także elementy pedagogiki cyrku 

Skip to content